Covid-19 (Elisa) Antikor Testi

Home / Covid-19 (Elisa) Antikor Testi

Antikor testi nedir?

Antikor testi, daha önce koronavirüs (COVID-19) geçirip geçirmediğinizi kontrol etmek, şu anda aktif olarak virüs geçirip geçirmediğimizi ve bağışıklık sistemimizin virüse karşı ne kadar güçlü olduğunu rakamsal olarak öğrenmek için yapılan bir kan testidir. Yani COVID-19 antikor testleri ile Koronavirüsü geçirmiş ya da belirtisiz olarak koronavirüsü atlatan kişiler 10 dk da bağışıklık durumunu öğrenebilir.

Antikor testleri neden yapılır?

Antikor testleri kişide oluşan antikorları, daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini, virüsle mücadelenin hangi döneminde olduğunu ve bağışıklık gelişip gelişmediğini gösterdiğinden koronavirüs hastalığı geçiren ve geçirmeyen birçok kişi bağışıklık kazanıp kazanmadığını öğrenmek istiyor.  Ayrıca pek çok işyeri de çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit ederek, normal hayata dönüş adımlarını ona göre belirliyor. Covid- 19 2. Doz aşınızı olduktan 10  gün sonra aşının ne değer de bağışıklık kazandırdığını elisa testi yöntemi ile öğrenebilirsiniz.

Antikor Testi Nasıl Yapılır?

Diğer antikor testleri gibi Covid-19 için antikor testi de, referans laboratuvarımızda ELISA yöntemi ile hastadan kan örnekleri kullanılarak yapılmaktadır. 

ELISA yöntemi ile kandaki hem IgM hem de IgG tipi antikorlar %99,8 özgüllük (yalancı pozitiflik vermeme) oranı ile tespit edilmektedir. Kanda antikor testi sonuçları, laboratuvarımızda 10 dk da sonuç verilmektedir.

Yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covıd-19 pandemisi sonucu yaşanan karantina günlerinden ‘yeni normal’ sürece dönülürken, hastalığı geçiren ve geçirmeyen birçok kişi bağışıklık kazanıp kazanmadığını merak ediyor. Bununla birlikte, pek çok işyeri de çalışanlarının bağışıklık oranlarını tespit ederek, normal hayata dönüş adımlarını ona göre belirliyor. Tüm bunlar, antikor testlerinin önemini ortaya koyuyor.

          ÖZEL ŞELALE TIP MERKEZİ  olarak  bünyemizde Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi bulunan güvenilirliği ve duyarlılığı son derece yüksek olan Boditech Afias-6  cihazımız ile sizlere hizmet vermeye başladık.